RSS
piątek, 06 stycznia 2012

BESKID WYSPOWY to grupa górska, ograniczona na zachodzie górnymi odcinkami dolin rzek Skawy i Raby, na wschodzie zaś Doliną Dunajca. Na południu doliny rzek: Mszanki i Kamienicy rozgraniczają Beskid Wyspowy od Gorców, ku północy zaś górzysty krajobraz przechodzi w łagodne sfalowania Pogórza Wielicko-Rożnowskiego.

 Beskid Wyspowy graniczy więc : od północy z Pogórzem Wiśnickim, od południa z Gorcami i Beskidem Sądeckim, od wschodu z Pogórzem Rożnowskim a od zachodu z Beskidem Makowskim i na małym odcinku z Beskidem Żywieckim.

 

Charakterystyczną cechą Beskidu Wyspowego jest wyrastanie odosobnionych, „wyspowo“ wznoszących się szczytów z typowo pogórskiego krajobrazu. Szczyty te mają strome stoki, wierzchowina jednak z reguły jest płaska i wylesiona. Wyjątek stanowią trzy pasma: Łososińskie, Ostrej i Ciecienia. Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielica (1171 m n.p.m.), do ważniejszych należą: Luboń Wielki (1023 m), Szczebel (977 m), Lubogoszcz (967 m), Ćwilin (1060 m), Śnieżnica (1006 m), Łopień (951 m), Jasień (1062 m), Cichoń (929 m), Ostra (928 m), Modyń (1032 m), Jaworz (921 m), Sałasz (909 m), Kamionna (805 m), Kostrza (730 m) i Ciecień (835 m). Poszczególne szczyty czy grupy górskie oddzielone są od siebie dolinami rzek i potoków, z których najważniejszymi są: Raba (dopływ Wisły), Stradomka, Łososina, Smolnik, Słomka, Jastrzębik, Potok Zalesiański.

Głębokie doliny rzeczne, które oddzielają poszczególne szczyty górskie, od dawien dawna wykorzystywane były jako trakty komunikacyjne. Dzisiaj biegną nimi drogi, łączące poszczególne miejscowości tego regionu. Rzeki i potoki tego regionu należą do dorzecza Dunajca i Raby - prawobrzeżnych dopływów Wisły. Z wyspowym charakterem szczytów otoczonych głębokimi i szerokimi dolinami związana jest jeszcze jedna ważna cecha Beskidu Wyspowego "morza mgieł". Zjawisko tzw. inwersji temperatury polega na odwróceniu warunków termicznych, czyli zamiast spadku temperatury wraz z wzrostem wysokości n.p.m., co jest cechą charakterystyczną górskiego klimatu mamy coś zupełnie odwrotnego. Temperatura w obniżeniach górskich (doliny, kotliny) jest niższa (nawet do kilkunastu stopni) niż na szczytach gór i właśnie w tedy możemy obserwować "morza mgieł" - wtedy to odosobnione wyspowe szczyty wyrastają z mgły jak wyspy na morzu. Zjawisko inwersji występuje najintensywniej we wschodnich rejonach Beskidu Wyspowego, zwłaszcza na pograniczu z Kotliną Sądecką. Właśnie stąd wzięła się nazwa Beskid Wyspowy, którą wymyślił Kazimierz Sosnowski, wybitny nauczyciel w sądeckim gimnazjum. Nocując wraz z młodzieżą na Ćwilinie, rankiem roztoczył się przed turystami wspaniały widok - morze mgieł w dolinach ponad które wystawały tylko szczyty górskie, wyżej tylko błękitne niebo i słońce. Mieli wrażenie jakby przebywali na wyspie pośród bezkresnego morza.

Przeciętna wysokość szczytów Beskidu Wyspowego waha się od 900-1000 m n.p.m.

 

 

LIMANOWAmiasto w południowej Polsce w województwie małopolskim, powiecie limanowskim. Położone w Beskidzie Wyspowym (Pasmo Łososińskie) do 25 km na zachód od Nowego Sącza, w kotlinie górskiej u zbiegu potoków: Mordarka, Jabłoniec i Starowiejskiego, nad potokiem Sowlina (dopływem Łososiny).

 

Stacja PKP, PKS, liczne połączenia komunikacyjne z Nowym Sączem (w tym droga krajowa nr 28) i Krakowem, urząd powiatowy, urząd miasta, urząd gminy Limanowa, poczta, sąd rejonowy, szpital powiatowy, drobny przemysł. Turystyka: szlaki turystyczne piesze lub rowerowe, muzeum regionalne Ziemi Limanowskiej.

 

Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 14 918 mieszkańców.

 

 

 

Położenie:

 

Części miasta: Centrum (Limanowa), Łososina Górna (Limanowa), Sowliny (Limanowa)

 

Położone na wysokości od ok. 400 do700 mn.p.m.

 

Według danych z roku 2002 Limanowa ma obszar 18,64 km², w tym:

 

  • użytki rolne: 60%
  • użytki leśne: 16%

 

Miasto stanowi 1,96% powierzchni powiatu.

 

Atrakcje turystyczne i zabytki:

 

Od północnej strony miasta wznosi się długi grzbiet Pasma Łososińskiego, od południowej wysokie wzniesienie Lipowe. Z pobliskiej, górującej nad miastem Miejskiej Góry bardzo rozległa panorama widoków. Znajduje się tutaj najwyższy w Polsce stalowy krzyż (rekordowa jest wysokość samego krzyża, a nie jego położenie, najwyżej położony jest krzyż na Giewoncie).

 

Przy limanowskim rynku znajduje się słynna bazylika Matki Boskiej Bolesnej, a niecały kilometr od rynku Kaplica Łask gdzie zaczęła się cała historia sanktuarium limanowskiego.

 

Na północnym stoku Łysej Góry znajduje się stacja narciarska „Limanowa-Ski” z 4-os. wyciągiem krzesełkowym oraz wyciągami orczykowymi. Trasy narciarskie posiadają system sztucznego naśnieżania i oświetlenie. Przy dolnej stacji znajduje się hotel.

 

W dzielnicy Łososina Górna znajduje się XVII-wieczny drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych, a obok niego malowniczy park, w którym stoi Pomnik Legionistów.

 

Szlaki turystyczne:

 

– niebieski przez Golców i Ostrą na Przełęcz Ostra-Cichoń

 

– niebieski przez Miejską Górę na Sałasz

 

– zielony przez Lipowe i Paproć do Tymbarku

 

Komunikacja:

 

Przez miejscowość przechodzi droga krajowa nr 28, a także ma koniec droga wojewódzka nr 965 wiodąca z Bochni. Kolej jest reprezentowana przez niezelektryfikowaną linię kolejową nr 104 z Chabówki do Nowego Sącza (obecnie brak regularnych przewozów pasażerskich).

 

Kultura:

 

  • Kino „Klaps”

 

Sport:

 

  • Limanovia Limanowa — klub piłkarski (III Liga)

 

Infrastruktura sportowa:

 

  • hala sportowa
  • stadion piłkarski
  • stok narciarski
  • pływalnia

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

NIERUCHOMOŚĆ:

Lokalizacja:

http://maps.google.pl/maps?q=49.657072,20.379767&hl=pl&ie=UTF8&ll=49.657072,20.379767&spn=0.002577,0.006899&sll=49.657072,20.379767&sspn=0.002577,0.006899&t=h&hnear=Limanowa,+limanowski,+ma%C5%82opolskie&z=17

 

Mapa działki:

 

 

Opis działki:

Zdjęcia: